The following equation represents the decomposition of a generic diatomic elemen
ID: 1068414 • Letter: T
Question
The following equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. 1/2 X_2 (g) rightarrow X(g) Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 4.50 kJ middot mol^-1 at 2000. K and -55.28 kJ middot mol^-1 at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilibrium constant) at each temperature. At 2000, K, we were given: Delta G_f = 4.50 kJ middot mol^-1. What is K at that temperature? 3000. K, we were given: Delta G_f = -55.28 kJ middot mol^-1. What is K at that temperature?Explanation / Answer
at 2000 K
G = -R*T*ln K
4500 = -8.314*2000*ln K
K = 0.763
AT 3000 k
G = -R*T*ln K
-55280 = -8.314*3000*ln K
K = 9.174
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.