Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A plate is exposed to a carburizing (carbon rich) atmosphere on one side and a d

ID: 1067954 • Letter: A

Question

A plate is exposed to a carburizing (carbon rich) atmosphere on one side and a decarburizing (carbon deficient) on the other side at 700 degree C (1300 degree F). If a condition of steady state is achieved, calculate the diffusion flux (in Kg/m^2.sec) of carbon through the plate if the concentrations of carbon at positions of 5 and 10 mm (5 times 10^-3 and 10^-2m) beneath the carburizing surface are 1.2 and 0.8 Kg/m^3, respectively. Assume a diffusion coefficient of 3 times 10^-11 m^2/sec at this temperature.

Explanation / Answer

For steady state, flux ,JA= DAB*(CA1-CA2)/Z

DAB = diffusion coefficient. CA1= 1.2 kg/m3, CA2= 0.8 kg/m3

Z= thickness= 10-2- 5*10-3

= 3*10-11 m2/sec*( 1.2-0.8) Kg/m3/ (10-2-5*10-3)m = 2.4*10-9 Kg/m2.sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote