Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given a solution of 5.0% by volume oleic acid in alcohol: Two drops (100 drops/c

ID: 1065420 • Letter: G

Question

Given a solution of 5.0% by volume oleic acid in alcohol: Two drops (100 drops/cm^3) are placed on a water surface and a continuous, circular film is formed 16.0 cm in diameter after all the alcohol has evaporated and the oil is distributed evenly on the surface. What would be the thickness of the layer of pure oil? Suppose you have a box 3.0 cm by 4.5 cm by 6.0 cm filled with lump sugar. If you dumped the lumps of sugar from the box and arranged them in one rectangular layer, the area would be 54.0 cm^2. What would be the thickness of one lump of sugar? If you assume that the lumps of sugar are cubic, how many lumps of sugar were in the box?

Explanation / Answer

Answer:

5) First, let us calculate the volume of oleic acid you have added,

2 drops that is 100 drops to a cm3, so that each drop is 2 * 0.01 = 0.02 cm3 in volume.

Given a solution of 5.0 % by volumeoleic acid in alcohol,

Therefore,

0.05 * 0.02 = 0.001 cm³ of oleic acid.

Now, find out the area of the film formed on the water,

Given diameter, d = 16 cm

radius, r = d/2 = 16 / 2 = 8 cm

Area of the circuar film = Pi. r2 = 3.14 * 8² = 200.96 cm2

Now, let us assume that the the film as a cylinder,

so the volue of the cylinder = 0.001 cm3 and area = 200.96 cm2

We know the general formula of Volume of the cylinder = area * height

Here we know, volume and area, substitute on the above equation,

0.001 cm3 = 200.96 cm2 * height

Height = 0.001 / 200.96

h = (1*10^-5) / 201 = 4.976 *10^-6 cm

Therefore the thickness of the film is = height of the film = 4.976 *10^-6 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote