Apply Hess\'s Law to solve the following problems with the information given. Fi
ID: 1064480 • Letter: A
Question
Apply Hess's Law to solve the following problems with the information given. Find the enthalpy change for the vaporization of 2 moles of water. Find the enthalpy change for the vaporization of 1 mole of water. How much energy is needed to "sublime" 18 g of ice to vapor? Consider this reaction: What is the value of delta H if the equation is multiplied throughout by 2? What is the value of delta H if the direction of the reaction is reversed so that the products become the reactants and vice versa? What is the value of delta H if water vapor is formed instead of liquid water as the product? (You may need to use data found in Question 1 above)Explanation / Answer
Q1.
a)
vaporization for 2 mol...
use
H2O(s) --> H2O(l)
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O(l)
cH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O(g)
we need H2O (g) in the right, so invert (2) and multiply (1) by 2:
2H2O(s) --> 2H2O(l) H = 6.01*2
CO2 + 2H2O(l) = CH4 + 2O2 H = 890.4
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O(g) H= -802.4
Add 2 and 3
= H = 890.4
CO2 + 2H2O(l) + CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O(g) + CH4 + 2O2 H= -802.4+ 890.4
2H2O(l) = 2H2O(g) H = 88 kJ/mol
for 1 mol:
88/2 = 44 kJ/mol
c
for sublimation..
add all2H2O(l) = H2O(g) H = 44 kJ/mol
H2O(s) --> H2O(l) H = 6.01
HRxn = 44+6.01 = 50.01 kJ/mol
For all further questions, please post multiple questions in multiple set of Q&A. We ar enot allowed to answer to multiple questions in a single Q&A post.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.