12/1/2016 11:55 PM A 62.5/100 T 11/29/2016 04:14 PM Gradebook Print calculator P
ID: 1062605 • Letter: 1
Question
12/1/2016 11:55 PM A 62.5/100 T 11/29/2016 04:14 PM Gradebook Print calculator Periodic Table Question 4 of 8 Map A A Learning macmillan learning For gaseous reaction, standard conditions are 298 K and a partial pressure of 1 atm for all species. the reaction 2CH the standard change in Gibbs free energy is AG 69.0 kJ/mol. What is AG for this reaction at 298 K when the partial pressures are C2H6 0.250 atm, PH, 0.500 atm, and PCH, -0.600 atm Number kJ mol AG Previous Give Up & View Solution Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
dG = dGo + RT ln Kp
Kp = (PCH4)^2 / (PC2H6) x ( PH2)
Kp = 0.600^2 / ( 0.250 x 0.500 )
Kp = 2.88
Given that,
dG^0 = -69.0 kJ/mol = -69000 J/mol
T = 298 K
we know that, R = 8.314 J/mol.K
=> dG = -69000 + 8.314 x 298 x ln(2.88)
=> dG = -66379.2 J/mol
=> dG = -66.38 kJ/mol <<<<<------(ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.