A 75.0 L steel tank at 20.0^degree C contains acetylene gas, C_2 H_2, at a press
ID: 1061659 • Letter: A
Question
A 75.0 L steel tank at 20.0^degree C contains acetylene gas, C_2 H_2, at a pressure of 1.39 atm. Assuming ideal V, T, P behavior, how many grams of acetylene am in the tank? 1650g 6.01 g 113g 4.33 g A balloon contains 0.76 mol N_2, 0.18 mol, 0.031 mol He, and 0.026 mol H_2 at 739 mm Hg. What is the partial pressure of 02? 19 mm Hg 130 mm Hg 23 mm Hg 560 mm Hg A 1.000 kg sample of nitroglycerine, C_3 H_5N_3 O_9, explodes and releases gases with a temperature of 1985^degree C at 1.000 atm. What is the volume of gas produced? 4C_3 H_5 N_3 O_9(l)rightarrow 12CO_2 (g)+10H_2 O(g)+6 N_2 (g) + O_2 (g) 5919 L 5203 L 816.4 L 3878 L An unknown gas effuses 2.3 times faster than N_2 O_4 at the same temperature. What is the identity of the unknown gas? N_2 O O_3 CN_2 NH_3Explanation / Answer
Molecular weight of C3H5N3O9 = 227 gms
Moles = Mass /MW = 1000/227 = 4.405
4 moles produce 12 moles CO2,10 moles H2O,6 moles N2, 1mole O2
4.4 moles produce --13.2 CO2 , 11 mole H2O , 6.6 moles N2 , 1.1 moles O2
Total moles = 31.9
PV =nRT
V = 31.9*0.0821*[1985+273]
V = 5919 L
15]
r1 / r2 = [M2/M1]^0.5
r1 / 2.3r1 = [M2 / 92]^0.5
M2 = 17.39 gms
NH3 = 17 gms
So answer is NH3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.