Question 6 Which of the following contain the most grams oflithium? o 0.1 oles L
ID: 1060815 • Letter: Q
Question
Question 6 Which of the following contain the most grams oflithium? o 0.1 oles Li2CO3 O 0.4 moles LiB O p moles LNO3 O 0.2 moles L13PO4 0.25 moles Li2so4 Question 8 e balanced equation for the combusion of ethane is 2 C2H6 7 02 4 CO2 6 H20 f 0.84 moles of water are in the reaction, how many moles of C2H6 were combuste (Remember to put a zero in front of the decimal point, like 0.55, for numbers less than one. so, remember to use the correct number of significant figures.) How many moles of oxygen are required for the production of 84 moles of water? If 0.84 moles of water are formed, how many moles of carbon dioxide are also formed? Question 9 Consider the reaction: 2 H2S 3 O2 2 SO2 2 H20Explanation / Answer
Ans:
6.ans: Emperical formula of a compound with elemental ratio 1.00 mole of C to 2.67 mole of H.
To make it a whole number ratio, multiply by the simplest whole number.
C - 1.00 mole x 3 = 3.00 moles
H - 2.67 mole x 3 = 8.01 moles
Emperical formula will be C3H8
7.ans:
Option 1 is correct :
0.1 moles Li2CO3 contains the most grams of Li
Molecule(g) Li(g) mass %
option 1 - 7.381 1.3882 0.188077
option 2 - 34.78 5.5528 0.15965;
option 3 - 20.6838 2.0823 0.10067;
option 4 - 23.158 4.164 0.1798;
option 5 - 27.485 3.4705 0.1262
8.ans:
2C2H6 + 7O2 ---> 4CO2+6H2O
a.If 0.84 moles of H2O were formed in the reaction how many moles of C2H6 were combusted ?
moles of C2H6 combusted = 0.84 moles of H2O x 2 moles of C2H6
6 moles of H2O
= 0.28 moles C2H6
b. moles of O2 required = 0.84 moles of H2O x 7 moles of O2
6 moles of H2O
= 0.98 moles O2
c. moles of CO2 formed = 0.84 moles of H2O x 4 moles of CO2
6 moles of H2O
= 0.56 moles of CO2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.