The G of atomic oxygen in 230.1 kJ/mol. Determine the equilibrium constant for t
ID: 1060042 • Letter: T
Question
The G of atomic oxygen in 230.1 kJ/mol. Determine the equilibrium constant for the following reaction at standard thermodynamic conditions: O_2 (g) 2 O(g). a. 4.7 10^b. 2.3 10^c. 2.1 10^d. 2.1 10^e. 4.5 10^Carbon dioxide in the atmosphere in rainwater often lowers the pH to 5.0-5.6. The rainwater is a. neutral b. acidic c. basic. d. gray. e. poisonous The pH of a 0.250 M cyanuric acid solution is 3.690. What is the value of K? a. 8.17 10^b. 1.04 10^c. 1.67 10^d. 2.04 10^e. 5.10 10^What is the pH of a 0.010 M acetic acid solution? (K, for acetic acid is 1.76 10^) a. 2.00 b. 4.74 c. 2.74 d. 3.38 e. 6.74 An equilibrium that strongly favors products hasExplanation / Answer
Q9
dG = 230.1 kJ/mol = 230100 J/mol
find K for
O2(g) = 2O(g)
dGrxn = 2*(Gf atomic oxygen) = 2*230.1 = 460.2kJ/mol
so...
dGRN = -RT*ln(K)
K = exp(-dG/(RT))
K = exp(-460200/(8.314*298)) = 2.144*10^-81
Please post all other multiple questions in multipl set of Q&A. We are allowed to answer to only one question per set of Q&A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.