A sample of hydrochloric acid (HCI), which is an acid, with a mass of 0.4389 g i
ID: 1059904 • Letter: A
Question
A sample of hydrochloric acid (HCI), which is an acid, with a mass of 0.4389 g is dissolved in water and used to standardize a solution of sodium hydroxide. An endpoint is reached when 41.54 mL of sodium hydroxide has been added. Determine the molarity (in mol/L) of the sodium hydroxide solution. Report your answer to four significant figures. The standardized sodium hydroxide solution is then used to titrate 46.06 mL of a solution of sodium hydrogen oxalate (NaHOOCCOO). An endpoint is reached when 39.90 mL of sodium hydroxide has been added. Determine the molarity (in mol/L) of the sodium hydrogen oxalate solution. Report your answer to four significant figures.Explanation / Answer
Moles of HCl used for standerdisation = 0.4389g/36.5gmmol^-1 = 0.012 moles
0.012 moles of acid will neutralize, 0.012 moles of base.
So, moles of NaOH present = 0.012.
41.54mL solution contains 0.012 moles of NaOH. Molarity of NaOH = 0.012 Moles* 1000mL/41.54 mL =0.2895 M
--------------------------------------------------------------
M1V1 = M2V2
where M1 and M2 is the molarity of sodium hydrogen oxalate and NaOH respectively. V1 and v2 is the volume of sodium hydrogen oxalate and NaOH.
M1 = M2V2/V1 = 0.2894 *39.90mL/46.06 mL =0.2508 M
Molarity of sodium hydrogen oxalate = 0.2508 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.