For a high-intensity oxidation process, a stream of pure O_2 (10.0 mol/sec) at 1
ID: 1059061 • Letter: F
Question
Explanation / Answer
For this problem you have to be very carefull with the units, this is an application of the energy balance which is
Enthalpy in = Enthalpy out + Change
In this case the change comes from the heat loss caused by the mixer. First let's calculate the enthalpy in
Enthalpy in (assume a basis of 1 sec)
Enthalpy = H = m * Cp * T
For O2
Cp = 6.15 + 3100*T (T = 100 + 273.15), T is temperture in kelvin
Cp = 6.15 + 3100 * (373.15) = 1156771.15 cal / mol K
m = 10 moles
T = 373.15
Apply H = m * Cp * T
H = 10 * 373.15 * 1156771.15 = 4316491546.22 calories
Repeat it for N2
m = 10
T = 423.15 K
Cp = 6.5 + 1250 * (423.15) = 528944
H = m * Cp * T = 10 * 423.15 * 528944 = 2238226536 calories
Total calories entering the mixer (sum) = 6554718082 calories, we must change this value to joules, we do this by multiplying this value by 4.184 so
Total joules entering the mixer = 2.74 x 1010 Joules
We have to do something similar for the values that are going out
Enthalpy out
For O2
H = 4.184 * 10 * (6.15 + 3100*Tf) * Tf, T in Kelvin
For N2
H = 4.184 * 10 *( 6.5 + 1250 *Tf) * Tf, T in kelvin
Heat loss
H = 209 * (Tf-25) , T in Celsius, change T to kelvin , T Celsius = T kelvin - 273.15
H = 209 * (Tf - 298.15), Tf in kelvin , the result will be already in joules according to the statement
so the global equation is
Enthalpy in = Enthalpy out + Change
2.74 x 1010 Joules = 4.184 * 10 * (6.15 + 3100*Tf) * Tf + 4.184 * 10 *( 6.5 + 1250 *Tf) * Tf + 209 * (Tf - 298.15)
So the next thing to do is to solve this equation, Im using a spreadsheet to solve this equation, im getting a value of
T = 388.17 Kelvin or 115.02 Celsius
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.