Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

From the data below, calculate the enthalpy of reaction (delta_Hrxn) for the syn

ID: 1058247 • Letter: F

Question

From the data below, calculate the enthalpy of reaction (delta_Hrxn) for the synthesis of chlorine trifluoride. 259 kJ -270 kJ 518 kJ -135 kJ A sample of palladium having mass of 25.0 g is heated to 102.5 degree C and placed into 75.0 g of water initially at 24.5 degree C. The final temperature of the water is 26.0 degree C. What is the specific heat (Cp) for palladium? 0.246 J middot g^-1 middot degree C^-1 12.5 J middot g^-1 middot degree C^-1 0.183 J middot g^-1 middot degree C^-1 0.723 J middot g^-1 middot degree C^-1 Which band of electromagnetic radiation below corresponds to the highest-energy photons? Infrared light (lambda = 950 nm) Green light (lambda = 540 nm) The L x-ray line of iron (lambda = 1.47 nm) Radio waves (lambda = 3.5 m) W hat is the energy of one photon of electromagnetic radiation having a wavelength of 540 nm? 6.60 eV 0.230 eV 3.68 times 10^-19 eV 2.30 eV

Explanation / Answer

9.

Adding equation 1 and 2:

2ClF + 2O2 + 2F2 ----------> Cl2O + 3OF2 -----------(1)   H = 167.5 - 43.5 = 124 kJ

2ClF3 + 2O2 ----------> Cl2O + 3OF2 ------------(2)   H = 394.1 kJ (Given: 3rd equation)

Subtract 2 from 1

2ClF + 2F2 ------------> 2 ClF3   H = -270.1kJ

Diving by 2

ClF + F2 ------------> ClF3   H =-270.1/2 = 135.05 kJ/mol

The answer is d

10.

Q = ms(T2-T1)

Q (pd system) = Q (water system)

25g x s x (102.5-24.5)°C = 75g x 4.184 Jg-1°Cx (26-24.5)°C

25 x s x 78 = 75 x 4.184 x 1.5

s = 75 x 4.184 x 1.5/ 25x78 = 0.241Jg-1°C

The answer is a

11. E = h = hc/

E is inversly proportional to , so shorter the wavelenght of the light, higher the energy. The shortest wavelenght is for L1 x ray line of Fe

The Answer is c

12.

= 540 nm = 540 x 10-9 m

h = 6.625 x 10-34Js (Planck's constant)

E = h = hc/  = 6.625 x 10-34Js  x 3 x 108 ms-1/ 540 x 10-9 m = 0.0368 x 10-17J

1eV = 1.602 x 10-19J

So the energy possesed by wave is 0.0368 x 10-17J/ 1.602 x 10-19J = 2.297 eV

the answer is d

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote