A glucose solution has a concentration of 1 g/dL. One mL of this glucose solutio
ID: 1056755 • Letter: A
Question
A glucose solution has a concentration of 1 g/dL. One mL of this glucose solution is diluted with water to a final volume of 10 Ml in a volumetric flask. Then, 1 mL of the diluted glucose solution is transferred to a test tube and 4 mL water is added. The solution in the test tube is mixed well. What is the final concentration (in mg/dL) of the glucose solution in the test tube? Show all calculations. The actual concentration of your solution as determined from a standard curve graph is 19.5 mg/dL. What is the percent error of your solution? Explain why we use a reagent blank to set the spectrophotometer to 0% a instead of just the water blank. Under what circumstances would it be necessary to use a sample blank? Define the following and explain their importance in spectrophotometer: Complementary color lambda maxExplanation / Answer
Q1.
C1V1 = C2V2
C2 = V1/V2*C1 = 1/10*1 = 0.1 g/mL
then...
we take
1 ml
V3*C3 = V4*C4
C4 = 1*0.1 / (1+4)
C4 = 0.02 g/mL
final oncnetration is 0.02 g/mL
b)
0.02 g --> 0.02*10^3 = 20 mg/mL
1 dL = 100 mL
20 mg / mL * 100 mL / dL = 2000 mg/ mL
error = (2000 -20)/(20) * 100 = 9900 %
NOTE: Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.