Boyle\'s Law A sample of argon gas at a pressure of 1.19 atm and a temperature o
ID: 1056605 • Letter: B
Question
Boyle's Law
A sample of argon gas at a pressure of 1.19 atm and a temperature of 27.2 °C, occupies a volume of 18.6 liters. If the gas is allowed to expand at constant temperature to a volume of 30.7liters, the pressure of the gas sample will be what in atm.
A sample of helium gas at a pressure of 1.10 atm and a temperature of 20.9 °C, occupies a volume of 465 mL. If the gas is compressed at constant temperature until its pressure is 1.44 atm, the volume of the gas sample will be what in mL.
Charles Law
A sample of argon gas at a pressure of 815mm Hg and a temperature of 80 °C, occupies a volume of 12.2 liters. If the gas is cooled at constant pressure to a temperature of 57 °C, the volume of the gas sample will be what in L.
A sample of helium gas at a pressure of 0.646 atm and a temperature of 213 °C, occupies a volume of 638 mL. If the gas is heated at constant pressure until its volume is 834 mL, the temperature of the gas sample will be what in °C.
Explanation / Answer
Boyle's Law
P1V1 = P2V2 ............ Boyle's law
P2 = P1V1 / V2 ......... solve for P2
1)P2 = 1.19 atm x 18.6L / 30.7L
P2 = 0.720 atm
2) V2=1.10 atm* 0.465 L/ 1.44atm
=>V2= 0.355 L
Charles Law
V1/T1 = V2/T2 ........... Charles's law
V2 = V1T2/T1 ............ solve for V2
1)V2 = 12.2L x 330.K / 353K ............. Convert temps to Kelvins
V2 = 11.4L
2) T1= V1T2/V2
=>T1=0.638*486/0.834
=>T1= 371.78 K= 98.78 °C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.