Iron(II) ion salts, such as FeSO_4 middot 7 H_2O, react with the organic compoun
ID: 1054873 • Letter: I
Question
Iron(II) ion salts, such as FeSO_4 middot 7 H_2O, react with the organic compound ortho-phenanthroline (phen) to form red coordination compounds with formulas such as Fe(phen)_n SO_4. Such compounds have an analytical wavelength of 510 nm. A standard solution containing Fe(phen)_n SO_4 was made by dissolving 0.0139 g of FeSO_4 middot 7H_2O, with a molar mass of 278.05 g mol^-1, in 500.0 mL of water containing excess phen. The solution has a %T of 36.5% at 510 nm. A 500.0-mL solution with unknown Fe(phen)_n SO_4 concentration has a %T of 64.3% at 510 nm. What is the molar concentration of Fe(phen)_n SO_4 in the unknown solution?Explanation / Answer
Molarity of sample c1 = mass/ molar mass x 1/volume in Litres
= 0.0139 g/ 278.05 g/mol x 1/ 0.5 L
= 10-4 M
Given that T1 = 36.5 %
T2 = 64.3 %
c2 = ?
Beer's law is
A = ecl
A = absorbance
e = molar extinction coefficient
c = concentration
l = path length
Relation between Absorbance and Transmittance is
A = 2 - log %T
ecl = 2 - log %T
Hence,
ec1l / ec2l = 2 - log %T1 / 2 - log %T2
c1/c2 = 2 - log %T1 / 2 - log %T2
10-4 M/ c2 = (2 - log 36.5 ) / (2 - log 64.3)
c2 = 4.4 x10-5 M
Therefore,
Molar concentration of Fe(phen)nSO4 in the unknown sample = 4.4 x10-5 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.