The analysis of Ca 2+ and Mg 2+ in urine samples could be performed in a way sim
ID: 1054779 • Letter: T
Question
The analysis of Ca2+ and Mg2+ in urine samples could be performed in a way similar to the EDTA analysis of the calcium content in water. For example, a 25.0 mL aliquot of a urine sample (buffered to pH = 10.0) required 17.2 mL of 0.0776 M EDTA to react with all of the Ca2+ and Mg2+ ions in the sample. Then another identical 25.0 mL urine sample was analyzed, except this one was treated with NaOH to precipitate all of the Mg2+ from the solution. This second solution required 13.2 mL of the 0.0776 M EDTA to react with the Ca2+ ions. Report the moles of Ca2+ and Mg2+ in the urine.
Explanation / Answer
1) moles of Ca2+ ions = molarity of EDTA x volume of EDTA
= 0.0776 M x 13.2 ml
= 1.024 mmol
2) moles of Ca2+ and Mg2+ ions = 17.2 ml x 0.0776 M
= 1.335 mmol
therefore
moles of Mg2+ ions = 1.335 mmol - 1.024 mol
= 0.311 mmol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.