2) Suppose that 29.02 g of ice at -12.8°C is placed in 60.63 g of water at 91.7°
ID: 1054689 • Letter: 2
Question
2) Suppose that 29.02 g of ice at -12.8°C is placed in 60.63 g of water at 91.7°C in a perfectly insulated vessel. Calculate the final temperature. (The molar heat capacity for ice is 37.5 J K-1 mol-1 and that for liquid water is 75.3 J K-1 mol-1. The molar enthalpy of fusion for ice is 6.01 kJ/mol. You must answer in Kelvin, not °C.)
3A) A 1.51 g sample of caffeine (C8H10N4O2) burns in a constant-volume calorimeter that has a heat capacity of 7.79 kJ/K. The temperature increases from 297.65 K to 302.58 K. Determine the heat (qv) associated with this reaction.
3B) Now use the data above to find E for the combustion of one mole of caffeine.
Explanation / Answer
2) The heat energy gained by ice = heat energy lost by water
The heat energy gained by ice =no.of moles of ice changing from -12.8C to 0Cx latent heat of fusion of ice+no.of moles of ice x specific heat capacity of icex deltaT
= 29.02g/18g.mol-1 x 6.01kJ/mol +29.02g/18g.mol-1 x 37.5 J/mol K x [T-273]K
heat energy lost by water = moles of water x molar heat capacity of water x deltaT
= 60.63g/18g mol-1 x 75.3 J/mol.K x [364.7-T]K
Hence:
29.02g/18g.mol-1 x 6.01kJ/mol +29.02g/18g.mol-1 x 37.5 J/mol K x [T-273]K = 60.63g/18g mol-1 x 75.3 J/mol.K x [364.7-T]K
by simplifying:
T = 316.2K (THIS IS THE FINAL TEMPERATURE OF THE MIXTURE)
3A) Q = heat capacity x T
Q = 7.79kJ/K x 4.93 K = 38.4kJ
3B) E for the combustion of one mole of caffeine:At constant volume the amount of heat energy of the system= change in internal energy of the system
38.4kJ / (1.51g / 194g/mole) = 4935.73 kJ/mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.