Lithium hydride reacts with water as follows: LiH(s) + H2O(l) LiOH(aq) + H2(g) D
ID: 1054477 • Letter: L
Question
Lithium hydride reacts with water as follows: LiH(s) + H2O(l) LiOH(aq) + H2(g) During World War II, U.S. pilots carried LiH tablets. In the event of a crash landing at sea, the LiH would react with the seawater and fill their life belts and lifeboats with hydrogen gas. How many grams of LiH are needed to fill a 5.70L life belt at 0.960 atm and 12°C?
Propane (C3H8) burns in oxygen to produce carbon dioxide gas and water vapor. (a) Write a balanced equation for this reaction. Include all reaction states. (b) Calculate the number of liters of carbon dioxide measured at STP that could be produced from 7.00 g of propane.
Explanation / Answer
1) PV = nRT
n = PV/RT = (0.960 atm)(5.70 L) / (0.08205746 Latm / Kmol) (285 k)
n = 0.233 mol H2
LiH + H2O LiOH + H2
(0.233 mol H2)(1 mol LiH / 1 mol H2) * (7.9491 g LiH/mol) = 1.85 g LiH
2) a) C3H8 + 5O2 ---> 3CO2 + 5 H2O
b) moles propane = 7.00g * 1mol/44g/mol = 0.159 mol
mole of co2 formed 0.159 * 3 = 0.477 mol co2
Liters co2 @ STP = 22.4 L /mol * 0.477mol = 10.68 liters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.