Sulfuric acid dissolves aluminum metal according to the following reaction: 2Al(
ID: 1054263 • Letter: S
Question
Sulfuric acid dissolves aluminum metal according to the following reaction: 2Al(s)+3H2SO4(aq)--->Al2(SO4)3(aq)+3H2(g) Suppose you wanted to dissolve an aluminum block with a mass of 14.2 g.A) What minimum mass of H2SO4 would you need? B) What mass of H2 gas would be produced by the complete reaction of the aluminum block? Sulfuric acid dissolves aluminum metal according to the following reaction: 2Al(s)+3H2SO4(aq)--->Al2(SO4)3(aq)+3H2(g) Suppose you wanted to dissolve an aluminum block with a mass of 14.2 g.
A) What minimum mass of H2SO4 would you need? B) What mass of H2 gas would be produced by the complete reaction of the aluminum block? Sulfuric acid dissolves aluminum metal according to the following reaction: 2Al(s)+3H2SO4(aq)--->Al2(SO4)3(aq)+3H2(g) Suppose you wanted to dissolve an aluminum block with a mass of 14.2 g.
A) What minimum mass of H2SO4 would you need? B) What mass of H2 gas would be produced by the complete reaction of the aluminum block?
Explanation / Answer
balance chemical reaction
2Al(s) + 3H2SO4(aq) ---> Al2(SO4)3(aq) + 3H2(g)
2 mole of Al react with 3 mole of H2SO4 and produce 1 mole of Al2(SO4)3 and 3 mole of H2 gas
a) find moles of Al in 14.2 g block
no. of moles = given mass / molar mass { molar mass Al = 26.98 ~ 27 g/mol}
no. of moles = (14.2 g / 26.98 g/mol) =0.526 moles
2 mole Al need 3 mole of H2SO4
so 0.526 moles of Al need = ?
H2SO4 = 0.526(3/2) = 0.789 moles ~ 0.79 moles
mass of H2SO4 = 0.79 moles x 98.08 g/mol = ~ 77.48 g
B) 2 moles of Al produce 3 moles of H2 gas
moles of H2 gas = 0.79 moles
mass of H2 g = 2g/mol x 0.79 moles = 1.58 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.