An unknown gas effuses through a tiny hole at a rate that is 3.728 times higher
ID: 1054206 • Letter: A
Question
An unknown gas effuses through a tiny hole at a rate that is 3.728 times higher than the rate at which nitrogen (N_2) gas effuses at the same temperature. The molar mass of the unknown gas is: 1.01 g middot mol^-1 2.02 g middot mol^-1 7.51 g middot mol^-1 14.51 g middot mol^-1 27.04 g middot mol^-1 52.22 g middot mol^-1 54.08 g middot mol^-1 104.43 g middot mol^-1 389.33 g middot mol^-1 None of the above; the correct molar mass is_g middot mol^-1 Based on the answer to Part i of this question, the unknown gas can be identified as_.Explanation / Answer
m = 3.728 x higher rate than N2...
Apply Graham law of rates:
Rate 1 / Rate 2 = sqrt(MW2 / MW1)
assume 1 --> unkown
assume 2 --> N2, with molar mass of 28 g/mol
so..
Rate 1 = 3.6397*Rate 2
Rate 2 = Rate 2
MW1 =?
MW2 = 28 gmol
substitute
(3.6397*Rate 2)/(Rate2) = sqrt(28/MW1)
solve
(3.6397)^2 = 28/MW1
MW1 = 28/((3.6397)^2) = 2.1136 g/mol
nearest answer is B, which is most likely H2 gas
since Helium is already 4 g/mol, which is too much... choose H2, hydrogen gas
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.