A patient needs to be given exactly 1000 mL of a 5.0% (w/v) intravenous glucose
ID: 1053120 • Letter: A
Question
A patient needs to be given exactly 1000 mL of a 5.0% (w/v) intravenous glucose solution. The stock solution Is 65% (w/v). How many milliliters of the stock solution are needed to prepare the fluid for the IV bag? Which equation will determine how much water is needed to prepare the 5.0% (w/v) glucose solution? Volume of stock solution needed + volume given to patient (1000 mL) Volume given to patient (1000 mL)/volume of stock solution needed volume given to patient (1000 mL) - volume of stock solution needed Volume of stock needed/volume given to patient (1000 mL)Explanation / Answer
Here
V1N1 = V2 N2
V1 = 1000 ml
N1 = 5%
V2 = ?
N2 = 65%
V2 = (1000 x 5) /65 = 76.9 ml
so the volume of stock sloution required = 76.9 ml
Volume of water required to prepare 5% glucose solution = 1000-76.9 = 923.1 ml water
so the answer is option 3, that is
Volume given to the patient( 1000 ml) - volume of stock solution needed
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.