Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

8) 4.130 g mixture containing CacO2(s) is heated until all Caco (s) is decompose

ID: 1052755 • Letter: 8

Question

8) 4.130 g mixture containing CacO2(s) is heated until all Caco (s) is decomposed completely. CaCO3(s) ca CO3(s) CaO (s) + CO2 (g) 3 100.0, Ca0-56.1, co2 4.0 g/mole) -> molar mass: CaCO a) If the mass of the mixture remaining after heating is 3.580 g. calculate the percent Caco3 in the mixture from the mass loss of the sample. Setup: Setun: b) The Co2(e) liberated from the above reaction is collected over water at 27 °c and a total pressure of 750. torr. The volume of C02(e) is 430. al and the vapor pressure of water at 27°C is 26.7 torr. Calculate the percent Caco (s) in the mixture from data on collected zas Assume that co2(g) does not dissolve in water.) Setup:

Explanation / Answer

PCO2 = Total pressure - Vapour pressure of water = 750 - 26.7 = 723.3 torr = 0.95 atm

PV = nRT

0.95*430*10^-3 = n*0.0821*300 [ T in K]

n = 0.016585

MOles of CO2 produced = Moles of CaCO3

Mass of CaCO3 = 0.016585*100 = 1.6585

% CaCO3 = 1.6585 *100 / 4.43 = 37.43 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote