History Bookmarks People Window Help My Blackboare x Pointing Dog F US Dog Regis
ID: 1052453 • Letter: H
Question
History Bookmarks People Window Help My Blackboare x Pointing Dog F US Dog Regist x e huntin X Course Hot g.com/ibiscms/modibis/view.php?ida2886728 Print Periodic Table Question 17 cf 18 General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Saping Learning zinc reacts with hydrochloric acid according to the reaction equation How many milliliters of 4.00 M HCIaq) are required to react with 9.25 g of znos)? Number mL, o Previous ® Give up 8 view Solution check Answer 0 about us l careers partners privacy policy terms of use oExplanation / Answer
Zn + 2HCl -------> ZnCl2 + H2
no of moles of Zn = W/G.A.Wt
= 9.25/65.4 = 0.1414 moles
from balanced equation
1 mole of Zn react with 2 moles of HCl
0.1414 moles of Zn react with = 2*0.1414 = 0.2828 moles of HCl
molarity of HCl = no of moles/ volume in L
4 = 0.2828/volume in L
volume in L = 0.2828/4 = 0.0707L
= 70.7ml >>>> answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.