Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

We fill a flask with one kilogram of water and stir it with an Ultrapure agitato

ID: 1050788 • Letter: W

Question

We fill a flask with one kilogram of water and stir it with an Ultrapure agitator. This is a piece of laboratory equipment for vigorous stirring. The stirring power or work flow is 1 kW and we stir for one minute: How much does the internal energy of the water increase?; How much does the temperature increase? The c_v of water is 4185 J Kg^-1 K^-1. What are the consequences of this for heat sensitive materials during stirring (example: enzymes)?; Instead of stirring, we heat our kilogram of water. The heat flow is again 1 kW and the heating time one minute. What are now the changes in internal energy and temperature? Sol: 60kJ/kg; delta T = 14.3 K; similar.

Explanation / Answer

a) The power of the stirring apparatus is 1 kW = 1 kJ/sec and we stir for 1 minute = 60 secs. Therefore, the work done by the stirrer is W = (Power of the stirrer)*(time of stirring) = (1 kJ/1 sec)*(60 sec) = 60 kJ.

This work is converted into internal energy of the water; therefore the increase in internal energy of the water = 60 kJ. Since we have 1 kg of water, the change in internal energy is given as 60 kJ/kg (ans).

b) Let the change in temperature of the water be T K. Therefore, using the principle of thermochemistry, the change in internal energy = heat gained by the water = (mass of water)*(sp.heat capacity of water)*(change in temperature).

Therefore,

60 kJ = (1 kg)*(4185 J kg-1 K-1)*T

=====> T = (60*1000 J)/(4185 J K-1) = 14.336 K 14.3 K (ans).

The change in temperature is significant. For heat sensitive materials like enzymes, an increase in temperature by 14.3 K can lead to undesired reactions including decomposition or denaturation of the enzyme.

c) The effect will be similar because now 1 kW = 1 kJ/sec heat is flowing into the water and the heating time is 1 minute = 60 sec. The heat gained by the water will be 60 kJ and hence the change in internal energy and the rise in temperature will be the same.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote