Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Which of the following visible colors of light has the wavelength? Blue green vi

ID: 1050735 • Letter: W

Question

Which of the following visible colors of light has the wavelength? Blue green violet yellow red Determine the velocity of a medicine ball (m = 10.0 kg) with a wavelength of 1.33 times 10^-33 m 2.21 m/s 8.81 m/s 6.44 m/s 4.93 m/s 12.3 m/s Determine the end (final) value of n in a hydrogen atom transition, if the electron starts in n = 1 and the atom absorbs a photon of light with an energy of 2.044 times 10^-18 J 3 6 2 5 4 Calculate the energy of the violet light emitted by a H atom with a wavelength of 410.1 1.23 times 10^-19 J 5.27 times 10^-19 J 8.13 times 10^-19 J 2.06 times 10^-19 J 4.85 times 10^-19 J How many orbital are there is the fourth shell 6 4 3 16 How much energy (in kJ) dp 3.0 moles of photons, all with a wavelength of 665 nm, contain? 540 kJ 360 kJ 246 kJ 406 kJ 160 kJ The vertical height of a wave is called wavelength frequency amplitude median area

Explanation / Answer

7.

VIBGYOR

Violet: 400 - 420 nm

Indigo: 420 - 440 nm

Blue: 440 - 490 nm

Green: 490 - 570 nm

Yellow: 570 - 585 nm

Orange: 585 - 620 nm

Red: 620 - 780 nm

Answer is (E)

8. By De Broglie's hypothesis:

= h / mv -------------------------------------------------------(1)

where,
= wavelength ( 1.33 x 10-35 m)
m = mass of the ball ( 10 kg )
v = velocity =?
h = planck's constant ( 6.626 x 10-34 m2 kg / s)

From equation (1);

v = h / m

= (6.626 x 10-34 m2 kg / s) / { (10 Kg) ( 1.33 x 10-35 m) }

= (6.626 x 10-34) / ( 1.33 x 10-34) m/s

= 4.98 m/s

Answer is (D)

11.

Fourth shell, n = 4

So, n2 = 42 = 16

Answer is (D)

12.

The energy in joules of a single photon of wavelength in meters is:

E = hc/

= (6.63 x 10-34 J·s) (3 x 108 ms-1) / (665 nm) (1 x 10-9 m/nm)

= 2.99 x 10-19 J.

The energy in kilojoules of 3 moles of photons of this wavelength is:

(2.99 x 10-19 J) (6.02 x 1023 /mol) (3.0 mol) / (1000 J/kJ)

= 540 kJ.

Answer is (A)

13. The vertical height of a wave is called Amplitude.

Answer is (C)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote