A gas has a volume of 350 ml at 45 degree C. If the volume changes to 400 ml, wh
ID: 1050116 • Letter: A
Question
A gas has a volume of 350 ml at 45 degree C. If the volume changes to 400 ml, what is the new temperature in degree C? What is the temperature of a gas that was at 112 KPa at 20 degree C if the final pressure is reduced to 89 KPa at constant volume? A certain gas inside of a flexible container at 25 degree C has a pressure of 0.25 atm. The size of the container starts out holding 3 L of gas. When it is heated to 30 degree C, its pressure is also increased to 0.27 atm. Calculate the volume of the container? What is the pressure in atm exerted by 2.48 moles of a gas in a 250 mL container at 57 degree C? What is the volume (L) of 5 moles of H_2 at STP?Explanation / Answer
1)
volume V1 = 350 ml = 0.350 L
temperature T1 = 45 + 273 = 318 K
volume V2 = 400 ml = 0.400 L
V1 / T1 = V2 / T2
0.350 / 318 = 0.400 / T2
T2 = 363.4 K
new temperature = 90.4 oC
2)
P1 = 112 kPa
T1 = 20 oC + 273 = 293 K
P2 = 89 kPa
T2 = ??
P1 / T1 = P2 / T2
112 / 293 = 89 / T2
T2 = 232.8 K
new temperature = - 40.2 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.