a Sapling Learning macmillan learning The picture below shows two bulbs connecte
ID: 1049383 • Letter: A
Question
a Sapling Learning macmillan learning The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The large bulb, with a volume of 6.00 L contains nitric oxide at a pressure of 0.650 atm, and the small bulb, with a volume of 1.50 L, contains oxygen at a pressure of 2.50 atm. The temperature at the beginning and the end of the experiment is 22 oc After the stopcock is opened the gases mix and react NO No g) O Which gases are present at the end of the experiment? NO O2 NO2 What are the partial pressures of the gases? If the gas was consumed completely, put 0 for the answer. Number Number Number 519 atm 224 atm atm NO NO Previous Give Up & View Solution Try Again Next Exit ExplanationExplanation / Answer
initially,
number of mol of NO,
nNO = P*V / (R*T)
= 0.650*6.00 / (0.0821*295)
= 0.161 mol
number of mol of O2,
nO2 = P*V / (R*T)
= 2.50 *1.50 / (0.0821*295)
= 0.155 mol
after reaction,
moles of NO2 formed = 0.161 mol
moles of O2 remaining = 0.155/2 =0.0775 mol
Total pressure P.
P*V = n*R*T
P*(6+1.5) = (0.161+0.0775)*0.0821*295
P = 0.77 atm
pO2 = nO2*P/total n
= 0.0775*0.77/(0.0775+0.161)
=0.25 atm
pNO2 = P – pO2
= 0.77-0.25
= 0.52 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.