Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

42. The molar mass of a substance was found to be 34g/mole. formula for the subs

ID: 104929 • Letter: 4

Question

42. The molar mass of a substance was found to be 34g/mole. formula for the substance? A) NHAF Which could be a correct B) CO D) Cl2 43. What is the molarity of a solution prepared by d issolving 0.274 mol HCI in sufficiert water to produce 150. mL of solution? A) 0.547 M C) 1.83 x 103 M B) 1.83 M D) 5.47 x 103 M 44. A red blood cell will swell up and burst when placed in a solution that is A) hypertonic. C) hypoosmotic. B) isotonic D) hypotonic. 45. A catalyst increases the rate of reaction by A) lowering the activation energy B) increasing the number of reactant particles. C) increasing the enthalpy of reaction. D) decreasing the enthalpy of reaction. 46. The correct Lewis structure of PCh is CI B) CI_PC : CI: C) D) :ClPCI: 47. What is the concentration of Cl- in 0.111M FeCls(aq) (a strong electrolyte)? B) 0.111 M D) 0 M A) 0.333 M C) 0.0370 NM

Explanation / Answer

42)

The molar mass is 34 gram/mole. The substance is H2O2 [ H= 1gram/mole and O= 16 gram/mole]

H2O2= 2x1 + 2x16 = 34 gram/mole

The answer is C

43)

Molarity = number of moles/volume in ml x 1000

             = 0.274/150 x1000 = 1.826M

Molarity = 1.83M

The answer is B

44) The answer is D

45)

The answer is A .

when catalyst is added to the reaction . it decreases the activation by changing the path of the reaction.

46) The answe is D

47) FeCl3--------------- Fe+3 + 3 Cl-

Concentration of Cl- = 3x0.111 = 0.333M

The answer is A.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote