Liquid vapor phase diagram If you have a 99% of ethanol (in more fraction) and p
ID: 1049195 • Letter: L
Question
Liquid vapor phase diagramIf you have a 99% of ethanol (in more fraction) and plan to mix it with water, how would calculate how much volume of water needed to satisfy the mole composition? Assume the given ethanol volume is 100 mL. Liquid vapor phase diagram
If you have a 99% of ethanol (in more fraction) and plan to mix it with water, how would calculate how much volume of water needed to satisfy the mole composition? Assume the given ethanol volume is 100 mL.
If you have a 99% of ethanol (in more fraction) and plan to mix it with water, how would calculate how much volume of water needed to satisfy the mole composition? Assume the given ethanol volume is 100 mL.
Explanation / Answer
if volume oethanol is = 100 mL
then.. the solution will be pretty dilute with respect to solvent
so assume Volumes ARE additive
so...
for a 99% mole fraction
mass of 100 mL = D*V
density of ethanol = 0.789 g/mL
so
mass = 0.789*100 = 78.9 g of ethanol
Mw of ethanol = 46 g/mol
mol = mass/MW = 78.9/46 = 1.715217 mol
so...
for a 0.99 of ethano...
we require...
total mol = 1.715217/0.99 = 1.7325 mol of mix
so..
mol of water = 1.7325*0.01 = 0.017325 mol of water
mass of water = mol*MW = 0.017325*18 = 0.31185 g of water
so...
volume of water = 0.31185 g/ 1g/mL = 0.31185 mL required
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.