Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A student mixed 0.60 g of ferrocene (molar mass = 186.04 g/mol) with 2.0 mL of a

ID: 1046928 • Letter: A

Question

A student mixed 0.60 g of ferrocene (molar mass = 186.04 g/mol) with 2.0 mL of acetic anhydride (molar mass = 102.09 g/mol, p = 1.082 g/mL) and a catalytic amount of phosphoric acid that produced 0.45 g of acetyl ferrocene (molar mass = 228.07 g/mol). After introducing 0.12 g of crude product mixture into a chromatography column, the student isolated 0.078 g of purified acetyl ferrocene. What is the percent recovery of acetyl ferrocene? A student mixed 0.60 g of ferrocene (molar mass = 186.04 g/mol) with 2.0 mL of acetic anhydride (molar mass = 102.09 g/mol, p = 1.082 g/mL) and a catalytic amount of phosphoric acid that produced 0.45 g of acetyl ferrocene (molar mass = 228.07 g/mol). After introducing 0.12 g of crude product mixture into a chromatography column, the student isolated 0.078 g of purified acetyl ferrocene. What is the percent recovery of acetyl ferrocene?

Explanation / Answer

ANSWER: I am giving the answer for colum chromatography only, because I am not sure for which process you are asking the percent recovery.

Given that;

Therefore percent of recovery = [amount of crude product introduced/amount of pure product isolated] * 100

= [0.078/0.120] * 100

= 65%