can you please do an I.C.E chart it helps me follow the process C a Secure https
ID: 1046626 • Letter: C
Question
can you please do an I.C.E chart it helps me follow the process
C a Secure https/edugen wileyplus.com/edugen/student/maint.uni ment CALCULATOR FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXTI STOICHIOMETRIC RELATIONSHIPS TO2/501 Unit Conversions: When a sample of NO(g) (0.02822 mol/L) is placed in 330.0 L reaction vessel at 595.0 °C and allowed to come to equilibrium the mixture contains 2.620 mol of N2(g). What is the concentration (mol/L) of O2(g)? K = C + 273 Molar Mass (g/mol NO(g) 30.01 N2(9) 28.02 O2(9) 32.00 2NO(g) N2(9)+02(9) the tolerance is +/-290 Question Attempts: 0 of 1 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWEExplanation / Answer
concentration of NO = 0.02822 M
concentration of N2 at equilibrium = 2.620 / 330 = 0.00794 M
2 NO (g) ------------> N2 (g) + O2 (g)
0.02822 0 0
0.02822 - 2x x x
At equilibrium :
[N2] = 0.00794 M
concentration of O2 at equilibrium = 7.940 x 10^-3 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.