ACIDS AND BASES Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong b... An
ID: 1045753 • Letter: A
Question
ACIDS AND BASES Calculating the pH of a weak acid titrated with a strong b... An analytical chemist is titrating 155.0 ml, of a 0.8300 M solution of nitrous acid (HNO2) with a 0.5600 M solution of NaOHL. The p K, of nitrous acid is 3.35. Calculate the pH of the acid solution after the chemist has added 133.7 mL of the NaOH solution to it. Note for advanced students: you may assume the final volume equals the initial volume of the solution plus the volume of NaOH solution added. Round your answer to 2 decimal places. PH Explanation CheckExplanation / Answer
No of mol of HNO2 taken = M*V
= 0.83*155
= 128.65 mmol
No of mol of NaOH = M*V
= 133.7*0.56
= 74.872 mmol
pKa of HNO2 = 3.35
pH of acidic buffer,
pH = pka + log(base/acid)
pH = 3.35 + log(74.872/(128.65-74.872))
= 3.49
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.