Date Mass of Na2s,o,-. mess=17.771 Malarity ofNts,o,?0880? .CH45 Density of Blea
ID: 1045625 • Letter: D
Question
Date Mass of Na2s,o,-. mess=17.771 Malarity ofNts,o,?0880? .CH45 Density of Bleach 1.1111g/ml. 5 23.942g 11. 17 I g -1.117/ Volume of Na,5,0, Used During Sample Titration Titrant Added After Starch Titrant Added Total Initial Samples Treated with K Color: BrownVol 20 mL Diluted Bleach mL) to: (mL) to: Volume Dark Yellow Dark Blue End Point: Colorless Initial Buret Light Orange/ mL) Sample 1 ml. 53. Sampl2ml 53.7 5. 59. 1. Calculate the following. Make sure to show all your work to receive credit a. Moles of Na, S,0, used to tirate the sleach solutionMM 158 gImal 130158 b. Moles of I, formed by reaction with bleach. . S × mo ies or Na2S,03Explanation / Answer
1. a) Molarity of thiosulfate = 0.0880 M (As written in pencil)
We know, 1000 mL of 1 M thiosulfate solution contains 1 mole thiosulfate
Therefore, 60 mL of 0.0880 M solution contains (1/1000) X 60 X 0.0880 mole = 0.0053 mole (Sample 1)
And, 59.1 mL of 0/0880 M solution contains (1/1000) X 59.1 X 0.0880 mole = 0.0052 mole (Sample 2)
b) Active ingredient of bleach is sodium hypochlorite (NaOCl). That reacts with I- to generate I2, which again reacts with I- to generate I3-.
Overall reaction is,
NaOCl + HCl = HOCl + NaCl
HOCl + HCl + 2I- = I2 + H2O + 2Cl-
I2 + I- = I3-
Therefore, 1 molecule of bleach (NaOCl) generates one molecule of I2.
1 mole NaOCl generates 1 mole of I2.
Density of bleach = 1.1171 g/mL
20 mL bleach contains 20X1.1171 g = 22.342 g
Assuming this whole as NaOCl, lets calculate how many moles of NaOCl is present in 22.342 g.
Molecular weigth of NaOCl is 77.44 g/mole.
Therefore, 22.342 g contains 22.342/77.44 = 0.289 mole.
Therefore I2 produced will be 0.289 mole.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.