A 1.9 kg block of iron at 37 ?C is rapidly heated by a torch such that 14 kJ is
ID: 1045271 • Letter: A
Question
A 1.9 kg block of iron at 37 ?C is rapidly heated by a torch such that 14 kJ is transferred to it. What temperature would the block of iron reach assuming the complete transfer of heat and no loss to the surroundings? If the same amount of heat was quickly transferred to a 890 g pellet of copper at 38 ?C, what temperature would it reach before losing heat to the surroundings? qcs, Fe(s)cs, Cu(s)===mcs?T0.450 J/g??C0.385 J/g??C Express the final temperatures of the iron and copper in ?C to two significant figures separated by a comma.
Explanation / Answer
Heat transferred to iron = mass of iron * specific heat capacity of iron * change in temperature
14000 = 1900 * 0.450 * (T-37)
(T-37) = 16.37
T = 37 + 16.37 = 53.37C
Hence the final answer in 2 significant digits will be 53C
Heat transferred to copper = mass of copper * specific heat capacity of copper* change in temperature
14000 = 890* 0.385* (T-38)
(T-38) = 40.858
T = 38+40.858 = 78.858C
Hence the final answer in 2 significant digits will be 79C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.