Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.a 50.0 ml sample of a 6.0m solution of hcl is diluted to 200 ml. What is the n

ID: 1044616 • Letter: 1

Question

1.a 50.0 ml sample of a 6.0m solution of hcl is diluted to 200 ml. What is the new concentration. 2.what is the final concentration prepared by adding water to a 50.0 ml of 1.5 m naoh to make 1.00l of solution 3.a 50 ml sample of 12M solution of Hcl is diluted to 250ml. What is the new concentration. 1.a 50.0 ml sample of a 6.0m solution of hcl is diluted to 200 ml. What is the new concentration. 2.what is the final concentration prepared by adding water to a 50.0 ml of 1.5 m naoh to make 1.00l of solution 3.a 50 ml sample of 12M solution of Hcl is diluted to 250ml. What is the new concentration. 1.a 50.0 ml sample of a 6.0m solution of hcl is diluted to 200 ml. What is the new concentration. 2.what is the final concentration prepared by adding water to a 50.0 ml of 1.5 m naoh to make 1.00l of solution 3.a 50 ml sample of 12M solution of Hcl is diluted to 250ml. What is the new concentration.

Explanation / Answer

1) M1 concentration of HCl = No. of moles of HCl/vol in lts = 6/0.05 = 120

V2 vol of solvent = 200 ml

M2 = ? M1V1 = M2V2 120X50 = M X 200

M = 6000/200 = 30 M = New concentration of HCl

2) M1 Molarity of NaOH = No. of moles/vol in lts = 1.5/0.05 = 30

V2 Vol of water = 1lt = 1000ml

M2 new molarity of NaOH = ?

  M1V1 = M2V2

30X50 = MX1000

M = 1.5 = Final concentration of NaOH

3) M1 Molarity of HCl = 12M

V1 = 50 ml

V2 = 250ml

  M1V1 = M2V2

12x50 = Mx250

M= 2.4 = new concentration