a For the following unbalanced reaction suppose exactly 5.30 g of each reactant
ID: 1044589 • Letter: A
Question
a For the following unbalanced reaction suppose exactly 5.30 g of each reactant is taken. Determine which reactant is limiting, and also determine what mass of the excess reagent will remain after the limiting reactant is consumed. Na B 07 (8) + H SO (aq) + H 0(1) HBO3(s) + Na SO. (aq) Limiting reactant: Mass of excess reagent 1 = Mass of excess reagent 2 = Submit b For the following unbalanced reaction, suppose exactly 6.55 g of each reactant is taken. Determine which reactant is limiting, and also determine what mass of the excess reagent will remain after the limiting reactant is consumed. CaCz(s) + H2O(l) ? Ca(OH)2 (8) + C2H2 (9) Limiting reactant Mass of excess reagent : C For the following unbalanced reaction suppose exactly 6.30 g of each reactant is taken. Determine which reactant is limiting, and also determine what mass of the excess reagent will remain after the limiting reactant is consumed. NaCl(s) + H, SO (1) ? HCI(9) + Nazso(s) Limiting reactant: Mass of excess reagent = Previous NextExplanation / Answer
1) Na2B4O7 + H2SO4 + 5H2O ------> 4H3BO3 + Na2SO4
No. of moles of Na2B4O7 = 5.30/201.219 = 0.02634
No of moles of H2SO4 = 5.30/98.079 = 0.0540
No of moles of H2O = 5.30/18.01 = 0.2942
As the molar ratio of Na2B4O7 : H2SO4 : H2O = 1:1:5 in the above reaction
1 mole of Na2B4O7 ---- 5 moles of H2O
0.02634 moles of Na2B4O7 ------ 5x 0.02634 = 0.1317
the no. of moles of water are also in excess it is excess reagent 1 i; no of moles remained after limiting reactant is consumed = 0.2942-0.02634 = 0.26786
its mass in gms = no. of moles x mol wt = 0.26786x18.01 = 4.84 gms - excess reagent 1
Excess reagent 2 is H2SO4 its no. of moles in excess = 0.0540- 0.02634 = 0.02766
Its mass = no. of moles x mol wt = 0.02766 x 98.079 = 2.712 gms = mass of excess reagent 2
So the number of moles Na2B4O7 is less in number so it is limiting reagent
2) CaC2 + 2H2O ---> Ca(OH)2 + C2H2
molar ratio of calcium carbide :water = 1:2
No. of moles of CaC2 = 6.55/64.099 = 0.10218
No. of moles of water = 6.55/18.01 = 0.3637
1 mole of CaC2 react to 2 mole of water
0.10218 mole of CaC2 ---- 0.10218 X 2 = 0.20436
So the number of moles CaC2 is low in number than water so it is limiting reagent
no.of moles of excess reagent will remain after the limiting reactant = 0.3637-0.10218 = 0.26152
Mass of excess reagent = no. of moles x mol wt = 0.26152 x 18.01 = 4.709 gms
3) 2NaCl + H2SO4 ---> 2HCl + Na2SO4
No. of moles of NaCl = 6.30/58.4 = 0.1078
No. of mole of H2SO4 = 6.30/98.079 = 0.0642
molar ratio of NaCl : H2SO4 = 2:1
2 moles of NaCl --- 1 mole of H2SO4
0.1078 moles of NaCl -- ? 0.0539 moles of H2SO4
As the no of moles of H2SO4 is more in number so limiting reagent is NaCl
no. of moles of excess reagent will remain after limiting reactant is consumed = 0.0642-0.0539 = 0.0103
mass of excess reagent = 0.0103 x 98.079 = 1.010 gms
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.