Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Densit Tables of mass and density values for the salt solutions. Mass of (use th

ID: 1043281 • Letter: D

Question

Densit Tables of mass and density values for the salt solutions. Mass of (use the values Mass of the 10.00mL 10.00mL of Density of the Salt Solution Percentage Mass of on the stock empty beaker solution with the solution solution in gmL bottles) the beaker alone 4937 4 64.546 74.459945 6 +.546 74.306 16.26.026 | 64,546 | 74. 792 | 10.246 | 1,0296 (o 64.54 75.169 6.6221.6622 Mass of Mass of Unknown Mass of the 10.00mL 10.00mL of Solution empty beaker solution with the solution Density of the unknown solution in gmL the beaker alone G4.596 | 79,477| 9.931 | .9931 64.5% | 75.379| 10.333 | 1.0833 c 656 75. 17 10.571 .057

Explanation / Answer

Box1) calculation for density of the most dilute salt solution:

mass of solution=mass of 10ml solution with beaker- mass of empty beaker=74.483-64.546=9.937g

density =mass/volume=9.937g/10ml=0.9937g/ml

BoX 2)

Results

Solution A)   Salt concentration from density value=C1

Concentration is directly proportional to density

So, C=K*d , where K=constant

C1/C2=d1/d2

C1=(d1/d2)*C2

For d1=0.9931

C2=2,d2=0.9937 (refer from table of standard solution)

C1=(0.9931/0.9937)*2=1.999 wt%

Salt concentration from conductance value=C1

S1=conductace=0.001553

Conductance is directly proportional to salt concentration

So S1/S2=C1/C2

or,C1=(S1/S2)*C2

For S2=0.0015,C2=6%w/V

C1=(0.001553/0.0015)*6=6.602 %w/V

unknown salt concentration from density salt concentration from conductance A 2%w/V 8%w/V B 11%w/V(approx) 6%w/V C 10%w/V(approx) 10%w/V
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote