Solve the following problems. Show all your work. 1. 2. E. Calculate the molarit
ID: 1043152 • Letter: S
Question
Solve the following problems. Show all your work. 1. 2. E. Calculate the molarity (M) of 30.0 g of NaOH in 350 mL of NaOH solution. Calculate the amount of solute, in moles and in grams, needed to prepare 1.00 L of a 3.00 M NaCl solution. Calculate the amount of solute in grams needed to prepare 2.00 L of a 1.50 M NaOH solution. 3. 2.0 L of a 6.0 M HCl solution is added to water so that the final volume is 6.0 L. Calculate the new concentration 4. What is the concentration of K,CO,, in molarity, of a solution made from 5.00 grams of potassium carbonate mixed into 250 mL 5. of water? e you have 125.0 mL of 0.400 M NaCl solution. This is too salty, so 6. Suppos ou dilute it by adding another 50.0 mL of water: What is the new concentra- tion of NaCl in units of molarity? 200 mL of a 0.500 M Ca(NO,)2 solution was made, but only 150 mL of solu- tion are needed. If you pour out 50 mL of the solution, what is the concentra- tion, in units of molarity, of the 150 mL of solution you have left? 7.Explanation / Answer
1. Molarity = no.of moles of solute/ volume of solution in litres
Molar mass of NaOH = 40gm/mol
no.of moles of NaOH in 30 gm = 30/40 = 0.75
Volume of solution = 350 ml = 0.35 litres
molarity = 0.75/0.35 = 2.142 M
2. Molar mass of NaCl = 58.5gm/mol
volume of solution = 1 litre
Molarity of solution = 3M
Moles of solute = molarity x volume = 3 x 1 = 3
mass of NaCl = moles of NaCl x molar mass of NaCl = 3 x 58.5 = 175.5 gm
3.
Molar mass of NaOH = 40 gm/mol
volume of solution = 2 litre
Molarity of solution = 1.5M
Moles of solute = molarity x volume = 1.5 x 2 = 3
mass of NaOH = moles of NaOH x molar mass of NaOH = 3 x 40 = 120 gm
4. Volume of HCl solution = 2 litre
Initial molarity of HCl = 6M
Number of moles of HCl = volume x molarity = 2 x 6 = 12 moles
Final volume = 6 litre
So, new molarity = moles of HCl/final volume = 12/6 = 2 M
5. mass of potassium carbonate = 5 gm
volume of water = 250 ml = 0.25 litre
molar mass of potassium carbonate = 138 gm/mol
moles of potassium carbonate = 5/138 = 0.0362
molarity = moles of potassium carbonate/volume = 0.0362/0.25= 0.1449 M
6. Molarity of NaCl solution = 0.4M
Volume of NaCl solution = 125 ml = 0.125 litre
Moles of NaCl = molarity x volume = 0.125 x 0.4 = 0.05 moles
Final volume = initial volume + water added = 125+50=175 ml = 0.175 litre
New molarity = moles of NaCl/final volume = 0.05/0.175 = 0.2857M
7. Volume of Calcium nitrate solution = 200 ml
Molarity = 0.5M
Since a solution has homogeneous concentration, so a part of solution will have concentration same as that of whole solution.
Thus, concentration of 50 ml solution will be same as concentration of 150 ml solution which will be same as concentration of whole solution of 200 ml = 0.5M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.