3. (10 marks) The electrochemical cell Zn(s) | Zn2+ (? M) 11 Ni2+ (1.00 M) | Ni(
ID: 1042858 • Letter: 3
Question
3. (10 marks) The electrochemical cell Zn(s) | Zn2+ (? M) 11 Ni2+ (1.00 M) | Ni(s) is constructed using a completely immersed zinc electrode that weighs 32.68 g and a nickel electrode immersed in 575 mL of 1.00 M Ni2+ (aq) solution. A steady current of 0.0715 A is drawn from the cell as the electrons move from the zine electrode to the nickel electrode. Ni2+ (aq) + 2e-_? Ni(s) E" =-0.23 V a. Which reactant is the limiting reactant in this cell? b. How long, in hours, does it take for the cell to be completely discharged? c. What mass has the nickel electrode gained when the cell is completely discharged? Il is completely discharExplanation / Answer
a)
Overall reaction is
Zn(s) + Ni2+(aq) <-----> Ni(s) + Zn2+(aq)
stoichiometrically, 1mole of Zn(s) reacting with 1mole of Ni2+
No of moles of Zn = 32.68g/65.38g/mol = 0.49985
No of moles of Ni2+ = (1.00mol/1000ml)×575ml = 0.575mol
Therefore,
Limiting reagent is Zn
b)
1coulomb in 1second = 1A
0.0715 coulomb in 1second = 0.0715A
1mole of Zn give 2moles of electron
0.49985moles of Zn give 0.9997moles of electrons
No of coulomb for 1mole of electron = 96485coulomb
So,
No of coulomb for 0.9997moles of electrons = (96485coulomb/1mol)×0.9997mol = 96456coulomb
time required to completely discharged = 96456/0.0715 =1349034seconds/3600 = 374.7hours
c)
No of moles of Zn dissolved = 0.49985
No of moles of Ni priduced= 0.49985
Molar mass of Ni = 58.69g/mol
Mass of Ni gained = 58.69g/mol ×0.49985mol = 29.34g
d) Initial moles of Ni2+ = 0.575
moles of Ni2+ consumed = 0.49985
remaining moles of Ni2+ = 0.575 - 0.49985 =0.07515
Concentration of Ni2+ after complete discharge = (0.07515mol/575ml)×1000ml =0.1307M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.