Answer each of the following questions in your own words; show all work, and exp
ID: 1042682 • Letter: A
Question
Answer each of the following questions in your own words; show all work, and express numeric values to the appropriate level of significance. 1. Calculate the molarity of a solution comprised of 207.4 g silver nitrate in 1.26 x 101 mL cf solution. If 100.0 mL of this solution are diluted to a volume of 550.0 mL, what is the new concentration? 2. If 360.4 mL of a 0.0290 M solution of sodium sulfate are diluted to a total volume of 500. mL, what is the new concentration? How many grams of sodium sulfate are present in this solution?Explanation / Answer
Ans 1
Moles of silver nitrate (AgNO3) = mass/molecular weight
= 207.4 g / 169.87 g/mol
= 1.22 mol
Volume = 1.26*10^4 mL x 1L /1000 mL
= 12.6 L
Molarity = moles /Volume
= 1.22 mol / 12.6 L
= 0.0968 M
After dilution
Total volume = 12.6 + (0.550 - 0.100) = 13.05 L
Molarity = 1.22 mol / 13.05 L
= 0.0934 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.