72 4. A clean sample of 0.033 gram of magnesium ribbon is introduced in a eudiom
ID: 1041702 • Letter: 7
Question
72 4. A clean sample of 0.033 gram of magnesium ribbon is introduced in a eudiometer. The magnesium reacts with the H2SO4 solution in the eudiometer. The volume of the hydrogengas colected at 757 mmHg and 25.0°C is 35.10 mL. Determine the value of the gas constant R Mg 24.3 g/mol. MgH.SOMgSO4 + H2 5. A group of students perform an experiment to determine the value of the gas constant. They forgot to include the vapor pressure of water in their calculations. Will the value of the experimentally determined gas constant be high, low, or unaffected?Explanation / Answer
Question 4
Balanced equation:
2 Mg + H2SO4 ===> Mg2SO4 + H2
Reaction type: single replacement
Mass of Magnesium = 0.033 gm
Moles of Magnesium = 0.033 gm /24.3 gm/mol = 0.001357
Moles of H2 produced = 0.0006788 moles
using the moles we can calculate the gas constant
PV= nRT
P = Pressure in atm V= Volume in Liter
n = no of moles R = Gas constant in L atm K-1 Mol-1
T = Temperature in Kelvin
P = 757 mmHg = 0.99605 atm
V = 35.10 ml = 0.0351 Liter
n = 0.0006788 moles
T = 25 Deg cel = 298 K
Calculate Gas constant
R = 0.99605 x 0.0351 / 0.006788 x 298 = 0.01728 L atm K-1 Mol-1
Calculatre Gas constant value is 0.01728 L atm K-1 Mol-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.