Given the unbalanced equation, Cr(Nobaa) + LioH(aq) ? many grams of Cr(OHla are
ID: 1041338 • Letter: G
Question
Given the unbalanced equation, Cr(Nobaa) + LioH(aq) ? many grams of Cr(OHla are produced from 1.31 g of LiOH? uN01aq) + CriOH)|s), how Your Answer Answer Save Question 7 (1 point) Given the balanced equation, Na SOlag)+BaCag) 2 NaCl(ag) moles of Na:sO4 are required to produce 0.89 g of Baso, Your Answer BaSOls), how many Answer Save Question 8 (1 point) A chemical reaction is predicted to produce 105.7 grams of PbCro If 0.20 moles of PbCrO are experimentally obtained, what is the percent yield? Your Answer 9Explanation / Answer
6)
Molar mass of LiOH,
MM = 1*MM(Li) + 1*MM(O) + 1*MM(H)
= 1*6.968 + 1*16.0 + 1*1.008
= 23.976 g/mol
mass of LiOH = 1.31 g
mol of LiOH = (mass)/(molar mass)
= 1.31/23.976
= 0.0546 mol
Balanced chemical equation is:
Cr(NO3)3 + 3 LiOH —> LiNO3 + Cr(OH)3
According to balanced equation
mol of Cr(OH)3 formed = (1/3)* moles of LiOH
= (1/3)*0.0546
= 0.0182 mol
Molar mass of Cr(OH)3,
MM = 1*MM(Cr) + 3*MM(O) + 3*MM(H)
= 1*52.0 + 3*16.0 + 3*1.008
= 103.024 g/mol
mass of Cr(OH)3 = number of mol * molar mass
= 0.0182*103.024
= 1.8763 g
Answer: 1.88 g
7)
Molar mass of BaSO4,
MM = 1*MM(Ba) + 1*MM(S) + 4*MM(O)
= 1*137.3 + 1*32.07 + 4*16.0
= 233.37 g/mol
mass of BaSO4 = 0.89 g
mol of BaSO4 = (mass)/(molar mass)
= 0.89/233.37
= 3.8*10^-3 mol
According to balanced equation
mol of Na2SO4 reacted = moles of BaSO4
= 3.8*10^-3 mol
Answer: 3.8*10^-3 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.