6. An undesirable reaction that can occur in aqueous solution when compounds lik
ID: 1039818 • Letter: 6
Question
6. An undesirable reaction that can occur in aqueous solution when compounds like acetone, (CHs) CO, react with hypochlorite ion is the formation of chloroform (CHCl3), an environmental pollutant, according to the following reaction: (CH) Cola?) 3NaCIo(a?) CHCls(aq) + NaC2H3Oag)+ 2NaOH(aq) If 20.0 mL of 0.150 M NaCIO is added to 150 mL of an aqueous solution containing 2.43 x 103 M acetone, what would be the molar concentration of chloroform in the solution? Assume the solution volumes are additive.Explanation / Answer
Moles of NaClO = molarity * volume in L = 0.150 * 0.020 = 0.00300 mol
Moles of (CH3)2CO = 2.43 * 10-3 * 0.150 = 0.000364 mol
From the balanced equation,
1 mol of (CH3)2CO needs 3 mol of NaClO
then, 0.000364 mol of (CH3)2CO needs 3 * 0.000364 = 0.00109 mol of NaClO ( < 0.0030)
So, (CH3)2Co is limiting reagent.
From the balanced equation,
1 mol of (CH3)2CO forms 1 mol of CHCl3
Then, 0.000364 mol of (CH3)2Co forms 0.000364 mol of CHCl3
Volume of final solution = 20.0 + 150. = 170. mL = 0.170 L
Molarity of CHCl3 = moles / volume in L = 0.000364 / 0.170 = 0.00214 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.