Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.) A 1.75 mol sample of Xe gas is confined in a 42.4 liter container at 22.6 °C

ID: 1039722 • Letter: 1

Question

1.)

A 1.75 mol sample of Xe gas is confined in a 42.4 liter container at 22.6 °C.

If the temperature of the gas sample is decreased to 4.90 °C, holding the volume constant, the pressure will decrease because:

Choose all that apply.

a.) As the average speed increases, the number of molecule-wall collisions decreases.

b.) With higher average speeds, the molecules hit the walls of the container more often.

c.) With lower average speeds, on average the molecules hit the walls of the container with less force.

d.)At lower temperatures molecules have lower average speeds.

e.) None of the Above

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2.)

A 4.12 gram sample of argon gas has a volume of 922 milliliters at a pressure of 3.96 atm. The temperature of the Ar gas sample is __________°C.

Explanation / Answer

1)

c.) With lower average speeds, on average the molecules hit the walls of the container with less force.

d.)At lower temperatures molecules have lower average speeds.

2)

mass of Ar = 4.12 g

moles of Ar = 4.12 / 40 = 0.103 mol

volume = 0.922 L

pressure = 3.96 atm

P V = n R T

3.96 x 0.922 = 0.103 x 0.0821 x T

T = 431.76 K

temperature = 158.6 oC