140 Prentice Hall Laboratory Manual for Introductory Chemistry 5. An alum hydrat
ID: 103919 • Letter: 1
Question
140 Prentice Hall Laboratory Manual for Introductory Chemistry 5. An alum hydrate sample was analyzed by decomposition and gave the following data: mass of beaker and watchglass+ alum hydrate mass of beaker and watchglass mass of beaker and watchglass + anhydrous compound 96.818 g 95.886 g 96.398 g e theoreti Calculate the experimental percentage of water. Do the experimental results agree wit value shown in Example Exercise 1? hth An unknown hydrate (AC·XH,O) was analyzed and found to contain 13.7% water of the anhydrous compound (AC) is 345 g/mol, what is the water of crystallization? the molar n 6. 7. What are the major sources of error in this experiment? 8. What safety precautions must be observed in this experiment?Explanation / Answer
5)
mass of hydrated alum = 96.818 g - 95.886 g
= 0.932 g
mass of anhydrous alum = 96.398 g - 95.886 g
= 0.512 g
mass of H2O = mass of hydrated alum - mass of anhydrous alum
= 0.932 g - 0.512 g
= 0.420 g
mass % of H2O = mass of H2O * 100 /mass of hydrated alum
= 0.420*100/0.932
= 45.1 %
Answer: 45.1 %
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.