A student followed the procedure of this experiment to determine the Caloric con
ID: 1036863 • Letter: A
Question
A student followed the procedure of this experiment to determine the Caloric content of a Planter's cocktail peanut. The peanut studied had a mass of 0.666g before combustion and 0.058g after combustion. The energy released during combustion caused a 14.1°C increase in the temperature of 193.1 mL of water in the calorimeter. a. Calculate the mass (g) of peanut burned b. Calculate the mass (kg) of water present in the calorimeter. c. Calculate the amount of energy released (Cal), from the burning peanut d. Calculate the amount of energy released per gram (Cal/g) of peanut burned
Explanation / Answer
mass of peanut initially = 0.666, mass after combustion = 0.058gm
mass of peanut burned =0.666-0.058=0.608 gm
there is 193.1ml of water. Density of water (assmed )= 1g/ml, mass of water= volume* density =193.1*1= 193.1 gm, mass of water in kg =193.1/1000=0.1931 Kg
amount of energy released= mass of water* specific heat of water* change in temperature = 193.1 gm*1Cal/gm.deg.c*14.1 =2723 joules, since heat is released, deltaH=-2723 Cal
energy released/ gm =2723/0.608 cal/gm=4479 Cal/gm
student followed the procedure of this experime to determine the Caloric content of a Planter's cocktail peanut. The peanut studied had a mass of 0.666g before combustion and 0.058g after combustion. The energy released during combustion caused a 14.1°C increase in the temperature of 193.1 mL of water in the calorimeter. a. Calculate the mass (g) of peanut burned b. Calculate the mass (kg) of water present in the calorimeter. c. Calculate the amount of energy released (Cal), from the burning peanut d. Calculate the amount of energy released per gram (Cal/g) of peanut burned
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.