Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

aksling wine is bottled under a CO, pressure of 4.0 atm. The solubility of CO, a

ID: 1035885 • Letter: A

Question

aksling wine is bottled under a CO, pressure of 4.0 atm. The solubility of CO, at 4.0 atm is 0.68 2 hat is its solubility after the bottle is opened if the partial pressure of CO,is 4.0 - 1 100 g a)1.35 x 10 g/100 g H O b) 0.68 x 10 g/100 g H O c) 5.1 x 10 g/100 g H,O d) 2.72 10 g/100 g H,O e) 5.8 x 10 g/100 g H,O 29. Which one of the following samples contains the largest number of atoms? a) 2.5 mol CH4 b) 10.0 mol He c) 7.0 mol Cl2 d) 4.0 mol SO2 e) 1.8 mol Ss 30. Given: 2 Fe (s) + 3 O2 (g) ? 2 Fe2O3 (s) ?r--789 kJ The reaction shown is_an a) exothermic, released b) endothermic, absorbed c) endothermic, released d) exothermic, absorbed e) none of the above ove isand therefore heat is by the reaction. Questions 31 and 32 refer to the reaction between nitric oxide and hydrogen: 2NO + H2 N20+H2O Experimental data related to this reaction are shown below: Initial Rate of Disappearance of NO 2.7 x 10 1.1 x 104 Experiment Initial [NO], M Initial [H2], M (moV/L sec) 2.2 x 10-3 6.4 x 10 12.8 x 10 2.2x 0 6.4 x 103 4.5 x 103 5.4 x 105 What is the rate law for this reaction? A) Rate kNO] B) Rate KINO C) Rate KINOJTH2] D) Rate kNO][H2] E) Rate kN2O][20] 31. auda of the rate constant for this reaction?

Explanation / Answer

28. Option B

A/c to Henry's law, solubility is directly proportional to pressure

At 4 atm pressure - 0.69 g/100 g H2O

At 4x10*-4 atm- X?

X= 0.68 X 4 X10*-4/4= 0.68X10*-4 g/100g H2O

29. Option B, since no of atoms is directly proportional to no of moles

30. Option A, since Delta H is negative

31. Option C

From 1&2 experiments, concentration of NO increased by two times with the increase in rate four times

Ie., 2M = 4

2M=22

M= 2,order with respect to NO is 2

from the experiments 1&3, rate and concentration of H2 increased by two times

2N=21

N=1,order with respect to H2 =1

so R= K[NO]2[H2]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote