Sally has constructed a concentration cell to measure Ksp for MCln. She construc
ID: 1035084 • Letter: S
Question
Sally has constructed a concentration cell to measure Ksp for MCln. She constructs the cell by adding 2 mL of 0.05 M M(NO3)n to one compartment of the microwell plate.
She then makes a solution of MCln by adding KCl to M(NO3)n. She adds 4.782 mL of the resulting mixture to a second compartment of the microwell plate.
Sally knows n (the charge on the metal ion) = +3
She has already calculated [Mn+] in the prepared MCln solution using the Nernst equation. [Mn+] = 9.701 M
How many moles of [Cl-] must be dissolved in that compartment? _____ mol
(Hint: start by finding how many moles of [Mn+] are dissolved in that compartment of the microwell plate)
Provide your response to three digits after the decimal.
Explanation / Answer
As she knows that n = 3, them MnCln = MnCl3
In that compartment [Mnn+] = [Mn3+]= 9.701M
volume in that compartment = 4.782 mL
number of moles of Cl- = 3 x Mn2+ since there are 3 Cl for every 1 Mn3+
number of moles of Cl- = 3 x 9.710M x 4.782 mL x 10-3 L= 0.13929966 mol
moles of [Cl-] must be dissolved in that compartment = 0.139 mol (three digits after the decimal)
Hope this helped you!
Thank You So Much! Please Rate this answer as you wish.("Thumbs Up")
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.