A sample of 1.25 g of CaCO3 is decomposed by heating according to.... #28 41 -1
ID: 1034856 • Letter: A
Question
A sample of 1.25 g of CaCO3 is decomposed by heating according to....
#28
Explanation / Answer
In this reaction one mole CaCO3 produce one mole CO2.
1.25 gm CaCO3 = mass / molar mass = 1.25 / 100 = 0.0125 mole.
so moles of CO2 produce = 0.0125 mole.
ideal gas equation is
PV = nRT
(740 / 760) * V = 0.0125 * 0.0821 * 298
V = 0.314 L = 314 ml
so volume of CO2 produced = 314 ml.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.