A student is asked to standardize a solution of calcium hydroxide. He weighs out
ID: 1034443 • Letter: A
Question
A student is asked to standardize a solution of calcium hydroxide. He weighs out 1.09 g potassium hydrogen phthalate (KHC8H4O4, treat this as a monoprotic acid). It requires 34.6 mL of calcium hydroxide to reach the endpoint.
A. What is the molarity of the calcium hydroxide solution? _________M
This calcium hydroxide solution is then used to titrate an unknown solution of hydrochloric acid.
B. If 16.4 mL of the calcium hydroxide solution is required to neutralize 23.0 mL of hydrochloric acid, what is the molarity of the hydrochloric acid solution? ________M
Explanation / Answer
Balanced equation:
2 KC8H5O4 + Ca(OH)2 ===> Ca(KC8H4O4)2 + 2 H2O
Reaction type: double replacement
Mass of KHP = 1.09 g
Moles of KHP = 1.09 / 204.22 = 0.00533 Moles
Moles of Ca(OH)2 = 0.002665 Moles
Molarity of Ca(OH)2 = 0.002665 x 1000 / 34.6 = 0.0771 M
In the titration against with HCl
Moles of Ca(OH)2 = 16.4 x 0.0771 / 1000 = 0.001264
Moles of HCl = 0.001264 x 2 = 0.002529 Moles
Molarity of HCl = 0.002529 x 1000 / 23 = 0.10999 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.