7. In liquid diffusion experiment, you need to prepare NaCl solution by dissolvi
ID: 1033358 • Letter: 7
Question
7. In liquid diffusion experiment, you need to prepare NaCl solution by dissolving 5.85 mole/ m and the g of solid NaCl in 100 ml of water. Determine the concentration in mole fraction of NaCl in the solution. The molecular weight of NaCl is 58.4 g/mole and the molecular weight of water 18 g/mole. BI is nequined to caloulate the heat evolved from hot water fluid, from the mass flow rate and specific heat and temperature difference. F-18 Limin Given: density at 47'C-0.9982 g/am'; density at 20 °C-998.2 Kg/m p at 47 "C-4179.6JKg KOp at 20 "C-4.1816 Kj/kg.K 30%)Explanation / Answer
Solution for question number 7:
1. As we know the molarity formula
Molarity = (Weight of the substance dissolved / M.Wt.)* 1000/ Vol.of the water in ml
So after substituting the values we will have
Molarity of NaCl = (5.85/ 58.4)*1000/100
= 1.0017
i.e. Molarity of NaCl solution is 1.0017Moles per Litre Or m3( 1 Litre is also called 1 metre cube)
2. Mole fraction formula for our given NaCl is
Mole fraction of NaCl = No. Of moles of NaCl/ Total number of moles(total no.of NaClmoles+total no.of water moles)
Hence from our given data
No.Of moles of NaCl = Weight of NaCl/M.Wt of NaCl
i.e. = 5.85/58.4
= 0.1 moles.
similarly for water
No. Of moles of water = Weight of the water ( 100 ml water means 100 grams of water because density of water is one) / M.Wt. of water
= 100/18
= 5.5555
Finally
Mole fraction of NaCl = Total moles of Nacl/ Sum of the moles of NaCl and Water
So
Mole fraction of NaCl is = 0.1/ (0.1+5.5555)
= 0.0176819
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.